شرکت رسمی پارسیان آنتالیا | اقامت ترکیه , خرید ملک در ترکیه , خرید آپارتمان در آنتالیا

اخبار

توضیحات اخبار

تحصیل پزشکی در ترکیه

  • تحصیل پزشکی در ترکیه (1)
  • تحصیل پزشکی در ترکیه (2)
  • تحصیل پزشکی در ترکیه (3)
  • تحصیل پزشکی در ترکیه (4)
  • تحصیل پزشکی در ترکیه (5)
  • تحصیل پزشکی در ترکیه (6)

تحصیل پزشکی در ترکیه

 

 

از میان رشته های تحصیلی بسیاری که دانشگاه های ترکیه در اختیار دانشجویان قرار می دهد رشته پزشکی از اهمیت بالاتری برخوردار است و متقاضیان بیشتری نسبت به سایر رشته دارد. تحصیل پزشکی در ترکیه به دلیل داشتن متقاضیان بسیار زیاد از سراسر جهان دارای محدودیت پذیرش می باشد؛ آن دسته از دانشجویانی که دارای مدرک زبان ترکی باشند و سابقه تحصیلی عالی تری داشته باشند از شانس بیشتری جهت اخذ پذیرش در دانشگاه های پزشکی ترکیه برخوردارند البته پذیرش دانشجو در این رشته ها دانشگاه های خصوصی ترکیه بسیار راحت تر می باشد.
اگر رویای پزشک شدن را در سر دارید، این مطلب را از دست ندهید! تحصیل در رشته ی محبوب هر فردی می تواند از مهم ترین آروزها و اهداف او باشد. مخصوصا اگر این مورد هدف توام با بهترین دانشگاه ها و امکانات و خدمات صورت پذیرد. از طرفی کشور ترکیه امروزه نه تنها از حیث گردشگری تعداد بی شماری از افراد را به سوی خود می کشاند، بلکه به دلیل کیفیت و خدمات بالای ارائه شده به دانشجویان، داوطلبان بسیاری از تمامی دنیا دارد. از این رو در ادامه ی این مطلب با ما باشید تا شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه را دریابید.

 

انواع دانشگاه‌ های ترکیه
قبل از هر چیز بهتر است با انواع دانشگاه های این کشور آشنا شده تا بتوانید ارتباط بهتری با باقی موضوعات این مقاله به دست بیاورید. دانشگاه‌های کشور ترکیه به دو دسته‌ی دانشگاه‌های خصوصی و دولتی تقسیم می‌شوند و همانند کشور خودمان دانشگاه‌های دولتی هزینه‌ی بسیار کم داشته و تقریبا رایگان هستند. به طور کلی هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی بین ۵۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار در در سال است و برای قبولی در این دانشگاه‌ها باید آزمون YOS را بگذرانید. اما دانشگاه‌های خصوصی با این که آزمونی همانند دانشگاه‌های دولتی ندارند، اما نمرات دیپلم و دبیرستان نقش مهمی در قبولی شما ایفا می‌کند. دانشگاه‌های خصوصی موجود در کشور ترکیه، هزینه‌های بالایی نسبت به دانشگاه‌های دولتی داشته و از طرفی سطح علمی بسیار خوبی نیز دارند. بنابراین بسیاری از افرادی که مشکل مالی ندارند، ترجیج میدهند در دانشگاه های خصوصی و بین المللی این کشور تحصیل نمایند.

 

مدت زمان تحصیل پزشکی در ترکیه
از جمله سوالاتی که ممکن است ذهن شما را به خود مشغول کرده باشد، مدت زمانی است که تحصیل در این مقطع به طول خواهد انجامید. مدت دوره‌ی تحصیل پزشکی در ترکیه ۶ و دندان پزشکی ۵ سال است. در ۳ سال نخست تحصیل در رشته‌ی پزشکی دانشجویان به تحقیقات آزمایشگاهی و بالینی می‌پردازند و در سال‌های بعدی مشغول یادگیری و تحقیق بر روی تشخیص و درمان بیماری‌ها و آموزش عملی هستند و در سال آخر دوره‌ی کارآموزی خود را طی خواهند نمود.

 

 

دانشگاه های معتبر در زمینه تحصیل پزشکی در ترکیه
دانشگاه هایی در ادامه از آن ها یاد می شود که مورد تایید وزارت بهداشت ایران هستند. این دانشگاه ها به قرار زیر هستند:

دانشگاه حاجت تپه
دانشگاه استانبول
دانشگاه آنکارا
دانشگاه فاتح
دانشگاه آناتولی
دانشگاه خاورمیانه آنکارا
دانشگاه غازی
دانشگاه اژه
دانشگاه عثمان عازی
دانشگاه مرمره
دانشگاه چکورووا
دانشگاه سلجوق
دانشگاه اولوداع
دانشگاه کارادنیز
دانشگاه ۹ ایلول
دانشگاه۱۹ مایس سامسون
دانشگاه تراکیا

معرفی تعدادی از برترین دانشگاه های پزشکی ترکیه
در ادامه ی این مطلب به معرفی تعدادی از این دانشگاه ها برای آشنایی بیشتر شما عزیزان پرداخته ایم که تحصیل پزشکی در ترکیه را برای شما فراهم میسازد  این دانشگاه ها بدین قرار است:

دانشگاه کوچ : دانشگاه نام برده در شهر استانبول قرار گرفته است و تحت عنوان یک دانشگاه خصوصی در زمینه پزشکی مشغول به کار است. دانشگاه کوچ دارای سطح بسیار بالای علمی است تا آن جا که رتبه یکم این کشور را به خود اختصاص داده است. این دانشگاه هم چنین رتبه ۲۵۱ در جهان را نیز از آن خود نموده است. نکته ای که باید بدانید این است که ورود به این دانشگاه منوط به قبول در آزمون است. بنابراین جهت اخذ پذیرش باید ازمون اس ای تی که برای انگلیس زبان ها و YOS که برای افراد ترک زبان است را با نمره خوب پاس کند. به طور کلی می توان گفت هزینه های تحصیل در دانشگاه کوچ برای دانشجویان بین المللی ۳۶۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار در سال است .این دانشگاه دارای ۱۶ رشته در مقطع دکتری و هم چنین زبان تدریس در این دانشگاه انگلیسی است. لازم به ذکر است بعضی از دروس نیز به زبان ترکی ارائه می گردد.

دانشگاه استانبول: این دانشگاه که از قدیمی ترین دانشگاه های این کشور و نیز واقع در شهر استانبول است. دانشگاه استانبول پس از دانشگاه کوچ در رتبه ی دوم برترین دانشگاه های این کشور قرار گرفته است. جالب است بدانید این دانشگاه از لحاظ رنکینگ جهانی بالاتر از دانشگاه کوچ بوده و دارای رتبه ۲۰۰ است. هزینه تحصیل در این دانشگاه ۲۰۰۰ دلار در سال بوده و برای دانشجویان خاورمیانه ۳۰۰ تا ۵۰۰ دلار در سال در نظر گرفته شده است. از آن جایی که این دانشگاه در دسته ی دانشگاه های دولتی این کشور قرار می گیرد، برای ورود به آن نیازمند قبولی در امتحان YOS و یا اس ای تی خواهید بود.
دانشگاه آنکارا: این دانشگاه همان طور که از نامش پیداست در شهر آنکارا کشور ترکیه واقع شده است. هزینه ی تحصیل در این دانشگاه نیز به طور کلی مبلغی حدود ۳۰۰۰ در سال براورد شده است. از آن جایی که این دانشگاه دولتی است، همانند باقی این دانشگاه ها جهت اخذ پذیرش نیازمند شرکت در آزمون YOS و یا اس ای تی و کسب نمره ی قبولی هستید.

برخی از مزایای تحصیل پزشکی در ترکیه
تحصیل پزشکی در ترکیه مزایای بسیاری دارد که در این بخش به برخی از آن ها اشاره کرده ایم. از جمله مهم ترین این مزیت ها می توان به دریافت اجازه طبابت بین المللی است که سبب گشته است بسیاری از علاقه مندان به این رشته و داوطلبان زندگی در کشورهای دیگر، این مورد را یک مزیت بی نظیر تلقی نمایند. در کنار مورد یاد شده می توان عنوان نمود که هزینه های تحصیل در این کشور در مقایسه با کشورهای اروپایی با وجود ارائه امکانات بسیار خوب، پایین تر و مناسب تر است. خدمات و امکانات این دانشگاه ها در سطح بسیار بالایی است. برای مثال امکانات آموزشی، رفاهی، کتابخانه ای، تجهیزات آزمایشگاهی و … برای تمامی رشته ها به خصوص پزشکی بسیار مناسب و قابل قبول است. خوابگاه های دانشجویی در نظرگرفته شده برای دانشجویان توسط این دانشگاه ها سبب کاهش چشم گیر بسیاری از هزینه ها گشته است. هم چنین دولت ترکیه تخفیفاتی در این خصوص برای دانشجویان در نظر گرفته است. برای مثال استفاده از خدمات حمل و نقل عمومی برای دانشجویان در این کشور شامل ۵۰ درصد تخفیف است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: مطالب سایت محافظت شده