شرکت رسمی پارسیان آنتالیا | اقامت ترکیه , خرید ملک در ترکیه , خرید آپارتمان در آنتالیا

سرمایه گذاری در ترکیه

سرمایه گذاری در ترکیه


سرمایه گذاری در ترکیه

شرکت رسمی پارسیان آنتالیا 

رشد ۱۸ درصدی مسکن در ترکیه

قیمت مسکن در ترکیه در طی پنج سال گذشته دو برابر شده و در سال ۲۰۱۵ نیز رشدی ۱۸ درصدی را تجربه کرده که این رقم رشد از نظر شاخص قیمت مسکن جهانی بالاترین رقم رشد قیمت محسوب می شود. به گزارش بلومبرگ، در نگاه نخست، بازار مسکن ترکیه که بهترین عملکرد را در بین بازارهای مسکن دنیا داشته، نشانه های چندانی حاکی از یک حباب در آستانه ترکیدن را از خود نشان نمی دهد. وابستگی به وام ها پایین است و مالکان خانه ها در ترکیه به دلیل افزایش سریعتر قیمت مسکن نسبت به سایر کشورها در سال گذشته به صورت منظم در حال بازپرداخت وام های خود هستند. در حال حاضر ساخت و سازها در ترکیه افزایش یافته و سهم بیشتری از سرمایه گذاری در این کشور را (نسبت به چین) به خود اختصاص می دهد ودر چنین شرایطی این سازندگان خانه ها هستند که با ریسک بیشتر مواجه اند تا خریداران.

بر اساس گزارش اتحادیه بانکداری ترکیه، سهم سازندگان بخش مسکن ترکیه از وام های گرفته شده به شدت افزایش یافته و در حال حاضر به بیش از هر زمان دیگری در طی یک دهه گذشته رسیده و تقریبا یک پنجم کل وام های اخذ شده توسط اشخاص حقوقی را شامل می شود. با افزایش سهم استقراض‌ در توسعه بخش مسکن ترکیه، سهم این صنعت از وام های بازپرداخت نشده در طی پنج سال گذشته تقریبا دو برابر شده است. سازندگان برای بالا نگه داشتن فروش ها، به خریداران کمک می کنند تا هزینه های خود را تسویه کنند. برای مثال، در طرح توسعه ای ۱٫۵ میلیارد دلاری مسلک ۱۴۵۳ در استانبول، توسعه دهنده به خریداران پیشنهاد می کند که به جای دریافت ۲۵ درصد سپرده که حداقل سپرده مورد نیاز در وام های بانکی است، ۱۰ درصد سپرده دریافت کند و نرخ های بهره ای زیر نرخ بازار دریافت نماید.

موگول علی اوگااوغلو، توسعه دهنده پروژه مسلک می گوید، در حالی که نرخ بهره در وام های مسکن افزایش یافته، «شرکت ها حاضر شده اند از مقداری از سود خود بگذرند تا زندگی برای خریداران آسانتر شود. وی افزود: «فروش برای این بخش از اهمیت بالایی برخوردار است بنابراین این نوع حمایت ها از خریداران کاملا طبیعی است.

‍ اعطای امتیاز شهروندی ترکیه به سرمایه گذاران خارجی

ترکیه به سرمایه گذاران خارجی که مبلغ مشخصی را به عنوان سرمایه گذاری دائمی به این کشور منتقل کنند، بلافاصله امتیاز شهروندی اعطا می کند.

بر اساس اصلاح قانون اعطای شهروندی ترکیه که در تاریخ ۱۲ ژانویه سال ۲۰۱۷ در روزنامه رسمی کشور منتشر شد، به اتباع خارجی که در ترکیه اقدام به سرمایه‌گذاری مستقیم حداقل با مبلغ ۲ میلیون دلار و یا به صورت غیر منقول و ملکی با مبلغ یک میلیون دلار سرمایه گذاری کنند و تا سه سال این اموال را نفروشند؛ پس از انجام تحقیقات لازم توسط وزارتخانه های اقتصاد و محيط زيست کشور، از سوی شورای وزیران امتیاز حق شهروندی خارج از نوبت به آنها داده می‌شود.

بر اساس این قانون سرمایه‌گذارانی که در ترکیه کارخانه ای تاسیس کرده و ۱۰۰ شهروند ترکیه را استخدام کنند و یا سپرده سرمايه گذاری ۳ میلیون دلاری به مدت ۳ سال در بانک های کشور انجام دهند و یا اوراق قرضه دولتی با مبلغ ۳ میلیون دلار را خریداری و به مدت سه سال مالکیت آن را تضمین کنند، نیز امتیاز شهروندی کشور خارج از نوبت را به دست خواهند آورد.

بر اساس اصلاحیه این قانون، در مورد تعیین ارزش پولی سرمایه؛ نرخ ارز موثر و رسمی از سوی بانک مرکزی ترکیه اساس گرفته می شود.

شایان ذکر است که هدف از اعطای امتیاز شهروندی، تشویق سرمایه گذاران خارجی به سرمایه گذاری در ترکیه می باشد.

error: مطالب سایت محافظت شده